In MÓDA, OUTFITY

Dress For Ples!

Plesová sezóna sa tento víkend už oficiálne začala a o pár hodín si budeme môcť pozrieť a zhodnotiť pri poháriku tohtoročné outfity známych aj neznámych osobností na Plese v opere. Vždy je pre mňa zábavná záležitosť sledovať, kto to zvládol na výbornú, a kto povedzme na (ne)dostatočnú.. Ja som si však svoj miniples spravila už v decembri, keď sme fotili túto fashion story s krásnymi róbami od slovenských dizajnérov práve pre účel tohto článku.

Druhov plesov existuje u nás niekoľko, od tých najhonosnejších až po tie freestylové. Ples v opere je jednoznačne top of the top. Avšak u Slovákov vždy vládne dilema, čo na seba a častokrát to nie veľmi dobre zvládnu. Zvyčajne neovládajú etiketu alebo to jednoducho podcenia, čo je chyba. Ja sama rada dresscody jemne porušujem, no na event tohto druhu by som si to nikdy nedovolila. Tu sa treba vždy riadiť dress kódom uvedenom na pozvánke a neobliecť sa ani o stupeň horšie, a už vôbec nie “lepšie” (čím ako by ste dávali najavo, že ste niekto viac). Dress kód sa na pozvánke uvádza pre pána a tie dámske sa odvodzujú práve od neho.


JA: Šaty – MICHAELA LUPTAKOVA, Diamantový náhrdelník – ALO DIAMONDS, Prsteň – SWAROVSKI (Moloko.sk), Topánky – TOPANKOVO   ON: Sako, Košeľa, Motýk, Topánky – SUITSUPPLY, Nohavice – FRACK&Co

 

Na pozvánke na ples môžu byť tieto typy dress kódov:

WHITE TIE

Je to najviac formálny dress code a od pánov sa očakáva frak. K nemu majú oblečenú bielu piketovú vestu, košeľu so stojatým golierom a bielym motýlikom (odtiaľ názov white tie) a čiernymi lakovanými topánkami. Hodinky sú povolené len tie na retiazke, náramkové nech váš drahý nechá doma.

Ale poďme k dámam!

Tu prichádza čas zažiariť v tej najhonosnejšej róbe vašich snov. To však neznamená, že môžete vyzerať ako chodiaci šľahačková torta či nadrozmerná Elza! White tie pre ženu predstavuje dlhú, večernú róbu po zem a šaty môžu mať dokonca aj vlečku. Pre veľkú večernú toaletu je typický odhalenejší dekolt a ramená, v takom prípade sa k róbe dopĺňajú dlhé rukavice, prípadne štóla cez ramená. Róbu majú zdobiť pravé šperky, žiadna lacná bižutéria! Náramkové hodinky sú neprípustné i u dám a kabelka by mala byť clutch – čiže malá, elegantná, do ruky. Topánky sa dnes nosia prevažne vo forme elegantných sandálikov s dokonalou pedikúrou. O tom, že pančušky do otvorenej topánky nepatria snáď nemusím ani písať. Vlasy by taktiež mali byť ultra elegantné a upravené tak, aby vám vydržali až do rána bieleho. Toto a makeup nechajte radšej na profesionála, nakoľko ak v tom nie ste úplne zdatná a k takejto róbe sa nalíčite sama, budete vyzerať dosť neupravene.

BLACK TIE

Muži majú na sebe smoking, o ktorom píše môj fotograf a taktiež bloger Adam Rustman v jeho najnovšom článku tu. Mužom sa v tomto prípade naskytuje priestor aj na experimenty, o čom zase Adam píše v tejto sériii článkov.
Tu si dámy taktiež obliekajú róbu, ktorá je možno o niečo “uvoľnenejšia” ako pri white tie. Platia však podobné pravidlá – kvalitná látka, pravé šperky (aj keď nemusia byť práve diamanty), clutch a dokonalá vizáž. Neprípustné v oboch prípadoch sú vulgárne strihy a výstrihy, priesvitné šaty a podobné “výstrelky” (čo si možno viete vybaviť z minuloročných ročníkov Plesu v opere, haha).

FORMAL / DARK SUIT

Tento dress code sa uvádza na menej formálnych plesoch a znamená, že muž si oblieka tmavý oblek s výlučne bielou košeľu a slávnostnou kravatou. Tá sa však už dnes vôbec neladí silou-mocou so šatami partnerky, no mala by ladiť k tvári partnera a k jeho štýlu či postaveniu. Vy si môžete obliecť šaty po zem, ale i tesne pod kolená – tu je to povolené. Ale prečo nevyužiť možnosť obliecť si aspoň raz do roka dlhú róbu, no nie?


JA: Šaty- MICHAELA LUPTAKOVA, Diamantové náušnice & náhrdelník – ALO DIAMONDS, Topánky a kabelka – ALDO  ON: Všetko SUITSUPPLY


JA: Šaty – VERONIKA HLOZNIKOVA, Diamantové náušnice a náramok- ALO DIAMONDS, Prsteň – SWAROWSKI (moloko.sk), Kabelka – ALDO  ON: Sako, Motýllik, Topánky – SUITSUPPLY, Košeľa – KARL LAGERFELD, Nohavice – Franck&Co

JA: Šaty – MICHAELA LUPTAKOVA, Diamantový prsteň- ALO DIAMONDS, Náušnice – SWAROVSKI (moloko.sk), Topánky – Gianvito Rossi, Kabelka – ALDO  ON: ON: Sako, Košeľa, Motýk, Topánky – SUITSUPPLY, Nohavice – FRACK&Co

Toto bol stručný prierez toho, čo si obliecť na ples. Dress code však nie je to jediné, čo treba na takejto udalosti dodržať. Treba ovládať aj etiketu správania! Darmo budete mať šaty od Valentina, ak vás o druhej ráno nájdu ležať pod stolom! Nezabúdajte, že správna dáma si nikdy nenalieva sama alkohol ani nenosí jedlo – o všetko sa stará partner. Rovnako sa nerúžuje pri stole a zostáva dámou aj o šiestej ráno s dvoma promile alkoholu v krvi – čo síce nie je ľahká úloha, no dá sa to natrénovať 😀

Teraz sa hrám na veľkého teoretika, no ako to naozaj funguje reálne v praxi na plese, to vám nepoviem, nakoľko som na žiadnom nikdy nebola, haha! Po vyskúšaní týchto prenádherných rób by som možno na jeden aj zašla! Ktorá je vaša obľúbená?

Love,


 

Photo – ADAM SUCHANEK 
(Edit by me)
Hair & MakeUp  – MARTINA KRUPCIKOVA
Styling – JANA TOMAS & ADAM SUCHANEK
Styling Assistant – RUDKO STASTNY
Model – Laco Machovic / Charlie Brown

Location – MICHALSKA COCKTAIL ROOM
(Najkrajší bar a najlepšie cocktails v Bratislave <3 )
www.cocktailroom.sk

 

Share Tweet Pin It +1

Jana

Stylist, blogger, traveller, content creator.

You may also like

Nie Vždy Je Všetko Dokonalé

Posted on apríl 27, 2017

Môj Začiatok Leta

Posted on máj 28, 2017

Predošlý príspevokHappy New Year
Ďalší príspevokPiknik vo Viniciach

No Comments

Leave a Reply