Aj ja ho už mám. Je mäkký, objemný, chlpatý, a keď ho máte na sebe, máte pocit akoby vás niekto nonstop vrelo objímal. Teddy coat je na scéne už niekoľko rokov, a toto je moja prvá zima, kedy som mu už ani ja neodolala.
Dnes ho vidieť všade. Má ho asi každá fast fashion značka v dámskej i pánskej verzii a nájdete ho aj u veľkých dizajnérov. Začalo to neutrálnymi odtieňmi hnedej a zrazu ho dostať vo všetkých farbách dúhy. Teddy je závislosť, a aj keď nie úplne každému svedčí, nevadí. Je to láska. A v takýchto prípadoch sa prižmúria oči.
Keď som ho pred pár rokmi prvýkrát zazrela na instagramoch, dávala som tomu jednu sezónu. O tri roky neskôr neklesla jeho sláva ani o gram, a tak sa pýtam, čím to je? Čo spôsobilo, že táto nadrozmerná chlpatá záležitosť žne popularitu tak dlho? Veď je obrovská, častokrát nelichotí postave, a ak si nedajbože dáme pod ňu hrubý sveter, vyzeráme ako nadrozmerná Monika zo seriálu ‘Priatelia’ na strednej škole. Teddy však nie je výmysel novodobej fashion generácie. Teddy je tu už celé storočie a začať ho nosili paradoxne muži!
V novembri 1902 sa vtedajší prezident USA Theodore Roosevelt (ktorého všetci prezývali Teddy) zúčastnil lovu na medvede pozdĺž rieky Mississippi. Ku koncu dňa už väčšina mužov mala svoj úlovok, no prezident nemal to šťastie. Po jednej dlhej naháňačke sa skupine podarilo odchytiť čierneho amerického medveďa a priviazať ho k vŕbe. Zavolali prezidenta, aby ho zastrelil a mal by tak svoj úlovok. On odmietol, bolo by to zbabelé a proti “politike lovcov”.
Tento príbeh sa rekordne rýchlo rozšíril po celých Spojených štátoch, a tak dal majiteľ obchodu s cukríkmi v Brooklyne vyrobiť plyšového medveďa, pre ktorého dostal povolenie nazvať ho prezývkou prezidenta – Teddy’s bear. Medzičasom v Anglicku v 1920s bola veľmi populárna kožušina z alpaky (vlna z lamy). Používali ju na bundy pre motoristov, nakoľko kúrenie v autách bolo v tom čase ešte v nedohľadne. Takto vzniklo, že o pár rokov neskôr boli dvojradové kožušinové kabáty známe pod názvom “teddy bear coats”. Celebrity a movie stars v nich “žili” celú zimu a dokonca jeden takýto kúsok nosil aj Charlie Chaplin. Teddy coats boli vyrobené z vlny, a tak hriali až do mínusových teplôt.
Počas vojny šiel Teddy coat do ústupu a comeback zažil v roku 1954, kedy mal Sir Winston Churchil na sebe alpaka coat počas prvej jazdy jeho custom made Land Roveri. Ďalším míľnikom bol rok 1966 -Mick Jagger sa objavil v magazíne v jeho hnedej verzii. 1980s priniesli Teddyho spät, ale skutočný comeback nastal v roku 2013, kedy Ian Griffiths, kreatívny riaditeľ Max Mara, po dlhom researche pôvodných materiálov priniesol tento ikonický kúsok do repertoáru značky. Team Max Mary sa spojili s talianskymi dodávateľmi, aby vyrobili dokonalú verziu syntetickej ťavej srsti na hodvábnom základe. Ian Griffiths strávil veľa času hľadaním zdrojov na vytvorenie tohto materiálu, ktorý bol populárny v nemeckých fabrikách na hračky v 80tych rokoch. Tie však zavreli, a s tým sa stratila aj veľká časť know-how o týchto materiáloch.
Po fashion show v 2013 predala Max Mara vyše 17 000 kusov tohto kabátu a svoju slávu žne doteraz. Dnes si ho kúpite v oveľa lacnejších a primárne syntetických variáciách – ako ja ten svoj za 70 eur. Je pohodlný, teplý, je ňuňu. Aj keď toto slovo neznášam, vystihuje ho naozaj najlepšie. Choďte do toho!
Love,
OUTFIT: Teddy Coat – Reserved, Blazer – Vintage, T-shirt – COS, Jeans & Boots – Zara, Bag – Marc Jacobs Snapshot, Sunnies – Chloe (www.eyerim.com)
PHOTO by PETER FROLO
No Comments