In FASHION

anna dello russo for H&M


H&M just tops it every season. The next collaborator is not a designer, but an editor !! Anna Dello Russo – Vogue Japan fashion director at large, has partnered with the Swedish fashion chain to produce a line of accessories. The collection is made up of statement jewelry in gold-and-turquoise, some bling-bling sunnies and ultra-high heels – all Anna’s statement accessories. Unfortunately for us, we will have to wait till October 4 for the collection to hit the stores 🙁 For now watch the video of Anna talking about her inspiration for the collection and peek into her closet!

H&M sa prekonáva každú sezónu. Ich ďalšia spolupráca tentokrát nebude s módnym dizajnérom, ale módnou editorkou! Anna Dello Russo, módna riaditeľka Japonského časopisu Vogue,  sa spojila so švédskou obchodnou sieťou a navrhla líniu extravagantných módnych doplnkov. Kolekcia sa skladá z tyrkysovo-zlatých šperkov, bling-bling slnečných okuliarov a topánok s ultra vysokým opatkom – všetko doplnky typické pre Annu. Zlá správa je ale tá, že si na túto kolekciu budeme musieť počkať až do 4ho Októbra 🙁 Zatiaľ si pozrite video, kde Anna hovorí o svojej inšpirácii a môžete nazrieť aj do jej mega-skrine!


Here is a few images of ADL, she really is an inspiration!
Tu je pár fotiek ADL,  je naozajstnou inšpiráciou!

Share Tweet Pin It +1

Jana

Stylist, blogger, traveller, content creator.

Previous PostFACE OF FTV ~ hlasovanie !!!
Next Postthe making of a cover shot with coco rocha

3 Comments

 1. majkazelin
  9 years ago

  Jani kedy to pride?? Ta cluch kabelka.. must have !!! :))

  Reply
  1. Jana
   9 years ago

   az 4teho oktobra, ale pockam si na to !! 🙂

   Reply
 2. Beibei Wu
  9 years ago

  Anna is amazing. Just a true style icon. Pushing past any boundaries and always making a statement. Inspirational woman!

  http://www.beilovebei.com

  Reply

Leave a Reply