In MÓDA

My 2020 Story alebo Moje Plány Na Tento Rok

Neviem ako vy, ale ja nie som zástancom bujarých silvestrovských osláv. Oveľa radšej ho trávim doma na gauči buď v spoločnosti blízkych priateľov, alebo sama a bilancujem uplynulý rok. Pri fľaši kvalitných bubliniek si po polnoci spíšem plán na nasledujúcich 12 mesiacov. Dá sa to nazvať aj predsavzatia, ale pri tomto výraze pociťujem jemný tlak. Oveľa radšej mám slovo “plánovanie”, a to moje na 2020 vyzerá nejako takto:

1. ČÍTAŤ VIAC KNÍH
Pre niekoho samozrejmosť, pre mňa však činnosť, ktorú roky zanedbávam a ktorá mi extrémne chýba. Keď som ešte nežila a nepracovala v digitálnej dobe, čítala som veľa. Neboli fejsbuky a instagramy, ktoré by ma zamestnávali a knihy boli môj útek od reality. Dnes je to, žiaľ, naopak. Potrebujem zmeniť to, aby digitálna časť môjho dňa mala plnohodnotný balans. Nehovoriac o mojej slovnej zásobe, ktorá absenciou kníh totálne chradne!

pyžamo – Etam

2. ZAČAŤ VIAC ŠETRIŤ
Som bohém, žijem bohémsky život a šetriť veru neviem. Od teenagerského veku som sa presúvala každých pár mesiacov z bodu A do B po svete, a aj keď som už 9 rokov prakticky na jednom mieste, bohém vo mne stále žije. Finančná stabilita bol donedávna pre mňa neznámy pojem, oveľa bližšie mi je míňanie peňazí na nové letenky či kvalitnú techniku. Sú to síce veci, ktoré ma posúvajú ďalej, no tento rok si plánujem vstúpiť do svedomia a môj cieľ na nadchádzajúcich 12 mesiacov je mať na ich konci značnú časť úspor (a ideálne popri tom zároveň i veľa cestovať haha)! Nielen z logických dôvodov, ale nízky stav cashu na účte mi neraz spôsobil depky. A treba mi to? Znie to logicky a jednoducho, no pre mňa to bude obrovská challenge. Chce to len obrovský kus sebazaprenia a plánovania. Ak máte nejaké overené tipy ako na to, sem s nimi!


bunda – AiM by Michaela Hriňová (Drobne Store), tričko – Karl Lagerfeld, nohavice – Zara, beltbag – Bershka

3. JESŤ MENEJ MÄSA
Nedávno som videla na instagrame slogan – “Prestaňme predstierať, že jedenie mäsa nezabíja našu planétu.” Čo si budeme hovoriť, je to tak. Fakty hovoria samy za seba a je nepopierateľné, že mäsopriemysel je jeden z ústredných príčin tvorby uhlíkovej stopy. Na kŕmenie hovädzieho dobytka určeného na konzumáciu sa spotrebujú tony vegetácie a hektolitre vody denne. Produkcia bravčového mäsa je zase dôvodom znečisťovania vody číslo 1 (a je toho viac). Nechystám sa konvertovať na vegetariána ani vegána, aspoň nie hneď teraz. No vynechaním mäsa aspoň 1 deň v týždni enormne pomôžeme planéte. A keď už mäso, tak lokálne. Ak som dokázala ja sama znížiť jeho konzumáciu o 50%, jeden deň v týždni určite dokážete aj vy. Poďte do toho!


šaty a šerky – BCBGMAXAZRIA (The Brands Eurovea), kabelka – Karl Lagerfeld, víno – Chateau Rúbaň , reštaurácia – Carnevalle Bratislava

4. NOSIŤ VIAC SLOW FASHION A VINTAGE
Nakupovať uvedomelo je pojem, ktorý snáď dnes už každému niečo hovorí – a neplatí to len o outfitoch. V roku 2019 sa znížila intenzita mojich nákupov oblečenia o viac ako 50%, čo považujem za obrovský úspech. Nakupovanie vo fast fashion obmedzujem na minimum, aj keď vyradiť ho úplne neviem. Dokonalé jeansy nájdem jedine v Lindex alebo v Zare a skvelé basic tričká v Gap alebo Cos a toho sa nemienim vzdať. No taký kvalitný kabát na mieru, čo sa nerozpadne po tretej zime, alebo 20 ročná kožená kabelka zo sekáču je investícia, ktorou sa jednoznačne eliminuje textilný odpad a vydrží ďalších pár dekád. Plus sa vyhnete uniformite a nosíte originálny kúsok. Plán na tento rok je doviesť pomer môjho vintage – designer – fast fashion oblečenia do rovnovážneho balansu a ešte o niečo viac zredukovať svoj šatník. S vekom totiž zisťujem, že plná skriňa handier je skôr na záťaž ako na parádu, a kapsulový (nerovná sa nudný!) šatník je cesta, ktorou chcem v najbližšom desaťročí určite kráčať.


kabát a top –  Michaela Ľuptáková, kabelka – Textile House Vintage, rifle – Lindex, topánky – Zara
5. NEZABÚDAŤ SA POPRI TOMTO VŠETKOM STÁLE BAVIŤ
Mať prácu, ktorá vás baví znamená, že si nemusíte uvedomiť, koľko vlastne pracujete. Telo a hlavne mozog to však vníma a môže sa stať, že vás prekvapí a len tak zrazu “vypne”. Už sa mi to párkrát stalo, a preto si dávam za ďalší cieľ tráviť viac času s rodinou a priateľmi. Len tak, bez sociálnych sietí, viac sa baviť, cestovať a myslieť na to, že telo nie je robot. Teba mu dať balans v podobe tých správnych ľudí okolo seba, kvalitného vína a chvíľ bez instragramov. Lebo bez rovnováhy sú nám všetky naše plány na nič, všakže?!

 
šaty – Michaela Ľuptáková, smoking a košeľa – Pietro Filipi, bar – Antique American Bar

Tiež si dávate predsavzatia či plány do nového roka? Podľa mňa to je skvelá vec, no netreba to brať úplne striktne. Pre mňa sú to také “guidelines” kam chcem, aby sa môj rok uberal, no ak trošku vybočím z koľají, nič sa predsa nestane. Život vie byť nevyspytateľný a ktovie, možno sa o pol roka presťahujem na iný koniec sveta a miniem na to všetky úspory, haha. A ešte aj dobre oblečená!

Love,


 

Foto – PETER FROLO
Makeup & Vlasy – LUBICA KARJNAKOVA
Art Direction & Edit – JANA TOMAS

Share Tweet Pin It +1

Jana

Stylist, blogger, traveller, content creator.

You may also like

in the streets of new york

Posted on september 16, 2012

My Styling Work – AUTUMN SONATA & Backstage

Posted on december 14, 2015

Happy New Year

Posted on január 1, 2019

Predošlý príspevokMôj Prvý Teddy Coat
Ďalší príspevokMoje Top Second-Hand Obchody v Bratislave & Outfity z Nich

2 komentáre

 1. Sasa
  4 roky ago

  Perfektne plany, držím palce a prajem skvelý rok 2020 u mna to je dosť podobne akurát som sa odhodlala na 2020 bez kvapky alkoholu a ak to v pohode zvládnem tak budem so sebou veľmi spokojná ❤️

  Reply
 2. Veronika
  4 roky ago

  Nedávám si přímo předsevzetí, ale taky spíše cíle. Slow fashion mám taky v letošním programu, právě dnes jsem si pořídila sukni v sekáči za 8 euro ( a ještě jsem se cítila skvěle, že mi sedne velikost 36 😀 )

  Reply

Leave a Reply