In MÓDA, ŽIVOTNÝ ŠTÝL

Ako Čo Najlepšie Uskladniť Sezónne Oblečenie

Neviem ako vy, ale ja zásadne odmietam pripustiť si koniec leta. Skladujem letné veci v hlavnej časti skrine až kým ma počasie vonku naozaj nedonúti vymeniť ich za zimné. Oddeliť si sezóone oblečenie je veľmi dôležité nielen pre lepšiu organizáciu, ale hlavne aj pre oblečenie samotné. Správne skladovanie zaručí ich dlhšiu životnosť a vám väčšiu radosť, keď ich znova na jar vytiahnete zo skrine.

Rituál výmeny a uskladnenia šatníka sa podľa mňa u každého líši. Kto má tonu oblečenia ako ja, ten s tým bojuje aj niekoľko dní. Kto ma len tzv. “kapsulový šatník” (max. 40 ks oblečenia – o tom chystám článok neskôr), ten to zvládne za menej ako dva dni.

Môj osvedčený postup je nasledovný:

1. Vyhádzať úplne všetko svoje oblečenie na posteľ alebo na koberec – letné aj zimné – vrátane ponožiek a spodného i špinavého prádla.

A myslím tým naozaj všetko. Len tak uvidíte, čo všetko je vo vašom šatníku a toto je správny čas na vytriedenie vecí, ktoré ste dlho nemali na sebe. Všeobecne je touto dobou rok, u mňa sú to aj dva, tri. Niektoré kvalitné veci oslávia svoj comeback aj pár rokov na to a vtedy si poďakujem, že som ich nešľahla do koša. (Inak toto sa dá robiť kedykoľvek počas roka a postup na to je krásne popísaný v knihe Kúzelné upratovanie od Marie Kondo.. Boli by ste prekvapení, koľko vecí poputuje preč a aké to vie byť oslobodzujúce!)

2. Triedenie

Vytrieďte oblečenie do kategórií – nohavice, košele, tielka, … Dôvodov na triedenie zimného aj letného oblečenia naraz je niekoľko: niektoré letné vecí sa dajú nosiť aj v zime, viete ich navrstviť. Súčasné trendy umožňujú obliecť si letnú hodvábnu sukňu k hrubému svetru, či letné tielko pod košeľu. Intuitívne vyberte kúsky na zimu a ostatné odložte nabok. Veci, ktoré sa chystáte uskladníť, dokonale prezrite, či na nich nie sú fľaky od potu, jedla či mejkapu. Ak ich totiž neodstránite teraz, na jar budú nevyprateľné a vy si ich neoblečiete veru ani len na nákupy do rakúskeho Lídlu.

3. Čistenie a skladanie

Táto časť je veľmi dôležitá! Či už vaše letné oblečenie malo fľaky alebo nie, treba ho vždy oprať, alebo dať do čistiarne. Ak tak neurobíte, jednak zatuchne a jednak môže od zvyškov potu (ktoré teraz nevidíte) zažltnúť. Je to zdĺhavá záležitosť, ale na jar to jednoznačne oceníte. Oprať, vysušiť, ožehliť, či napariť. Nikdy neskladajte oblečenie neožehlené!

Keďže toto je asi najzdĺhavejšia časť celého procesu, chcete ju mať čo najkratšiu.

U mňa sa pri tomto akte osvedčila žehlička od Phillips, ktorá je ale oficiálne nazvaná “naparovaný žehliaci systém”. Od klasickej žehličky sa totiž líši tým, že či už žehlím džínsy alebo hodváb, nemusím meniť teplotu a látka sa nikdy nespáli. Nádoba na vodu má takmer dva litre, napustím ju rovno z kohútika, pustím si Netflix a žehlím ako drak. Na jemné látky ako hodváb, či kúsky typu volánové šaty nepotrebujete dosku, prebehnete s ňou zvisle po šatách a tie sú ihneď hladké ako zo žurnálu. Je to jednoznačne úspora času i energie – tej mojej, ale i elektrickej!

Naparené veci vešiame zo zásady na vešiak (jedine drevený, nikdy nie tenký kovový! Umelé môžu byť, ale tiež len tie hrubšie) ožehlené skladáme buď tradičným spôsobom, alebo ich rolujeme do valčekov. Toto robíme v prípade, že je oblečenia veľa a úložného priestorú málo. Navyše sa vám tak oblečenie nepokrčí (aj toto inak odporúčajú v hore spomínanej knihe)

Topánky očistíme, nasprejujeme zvnútra dezinfekčným sprejom a necháme uschnúť. Ak si to topány žiadajú tak do nich vložíme tvrdé výplne (neviem ako sa to oficiálne volá, ale kupujem ich v predajni Salamander), aby si zachovali tvar. Následne ich vložím buď do látkových vrecúšok (tzv. “dust bag”), ktoré boli v krabici prí ich kúpe alebo do krabíc samotných. Pri zimných topánkach je dobré dať do nich aj novinový papier, pohlcuje vlhkosť.

4. Uskladnenie

Ak oblečenia nemáte až tak veľa, stačia vám poličky v skrini. Mne osobne poličky veru nestačia a tak volím najradšej debničky s vrchnákom z IKEA. Mali by byť priedušné, ale nie natoľko, aby do nich vedel preniknúť hmyz (niekedy volím aj umelohmotné, aj keď to sa veľmi neodporúča). Veci najprv ožehlím, naparím, alebo dám do čistiarne. V tomto som naozaj dôsledná, lebo nie je nič horsie ako nájsť zabudnúté šaty pokrčené na spodu skrine páchnuce zatuchlinou. Do každej debničky vložím vrecúško so sušenou levanduľou, alebo papieriky nasiaknuté prírodným levanduľovým olejom od Doterra (ktorý mimochodom používam aj na nespavosť a relax pred spaním). Debničky nezabudnite označiť! Inak si pri impulzívnom nákupe letenky do Thajska v decembri vytrháte pri hľadaní plaviek všetky vlasy.

Keď sme oblečenie krásne pretriedili, poprali a uskladnili, otvoríme si fľašu dobrého vína na oslavu toho, ako sme to všetko krásne zvládli 🙂

Je to možno tak trošku vyčerpávajúca činnosť (to triedenie, nie pitie vína), ale veľmi záslužná a hlavne každú sezónu sa tak viete zbaviť vecí, ktoré by vám tam inak zavadzali.

Keby ste malli nejaké otázky alebo si s týmto procesom nevedeli rady, napíšte mi!
(To platí aj pri dileme s výberom vína)
Absolvovala som to už miliónkrát, tak poznám všetky odpovede 😀

Prajem úspešný týždeň!

Love,

V spolupráci s Phillips <3

Share Tweet Pin It +1

Jana

Stylist, blogger, traveller, content creator.

Predošlý príspevokSummer Flashback
Ďalší príspevokŠaty Na Jeansy

3 komentáre

 1. Katy
  5 rokov ago

  Jani velmi pekny a uzitocny clanok! 🙂 Dakujem

  Reply
 2. Dominika
  5 rokov ago

  Veru ja by som si už svoj šatník tiež mala obmeniť :/

  Reply
 3. Janka
  4 roky ago

  ja som sa rozhodla skladovat vsetky veci v domacnosti v prepravkach z recyklovatelného plastu od plasticpackaging.sk

  Reply

Leave a Reply