In MÓDA

Fashion Live! 2013

jana-tomas-maria-zelinova-fashion-live-oktober-2014

FASHION LIVE! Is a new Slovak fashion event that has been created by Slovak fashion designers with a support of OLO dressing and Slovak Fashion Council, after the biggest fashion event – Bratislava Fashion Weeked was canceled a week before it’s scheduled date. The designers were determined to show their new collections and after attending it and seeing the collections I am glad they did.
It’s amazing how they got it all together in only a month time. The organization, production and communication with bloggers and media was truly amazing considering the time they had for the preparations. Not only the shows were great but also the other events they organized for people loving and working in fashion – a fashion marketing seminar and an evening with a top stylist from Russia living in  Czech Viola Fetisova. I really hope Fashion Live! becomes a regular, because Slovakia is in a desperate need of a proper fashion event.

FASHION LIVE! Je módne podujatie, ktoré vzniklo spojením síl slovenských odevných dizajnérov, s podporou OLO-dressing a Slovak Fashion Council po tom, čo sa Bratislava fashion weekend zrušil. Dizajnéri boli odhodlaní ukázať svoje kolekcie a myslím že nie som jediná, ktorá je po ich zhliadnutí rada, že sa tak stalo.
Je skutočne úžasné ako s im to podarilo zbúchať celé dohromady za necelý mesiac. Organizácia, produkcia a komunikácia s médiami a blogermi boli na jednotku. Nielen prehliadky boli skvelé, ale tak isto ďalšie eventy, ktoré boli súčasťou – fashion marketing seminár a večer s top stylistkou z Ruska žijúcou v Prahe Violou Fetisovou. Dúfam, že Fashion Live! sa stane pravidelnosťou, pretože Slovensko veľmi urgentne potrebuje poriadnu módnu udalosť svetovej úrovne, ako bola práve táto.

BORIS HANECKA
SS 2014IMG_7838

 

JAKUB POLANKA
„Belleville“
SS 2014

Collection inspired by lives and characters of people living in this Paris neighbourhood. You can see the diversity of cultures throughout the collection and I loved the contrast of the opening and closing look. Bravo. My favourite one.

Kolekcia je inšpirovaná náladou a źivotom v tejto parížskej štvrti. Od začiatku po koniec vidíte vplyvy rozdielnych kultúr a veľmi sa mi páčil kontrast prvého a posledného outfitu. Bravo. Jednoznačne môj favorit.

IMG_8764

MARCEL HOLUBEC W.
„Les Choses de la Vie … II“
F/W 2013/14
IMG_8040

JANA KUZMOVA
„Devotion“
IMG_8409

PETRA POROVA
„Happy dreamer“
IMG_7676

photos : Fashion LIVE! by mdls.cz

Share Tweet Pin It +1

Jana

Stylist, blogger, traveller, content creator.

Predošlý príspevokthe best of BMD FW 2013/14
Ďalší príspevokFashion Live! ~ my snapshots

1 Comment

  1. MargiFashion
    10 rokov ago

    Je veľká škoda, že Bratislavský fashion weekend bol zrušený. Ja som sa po prvý krát zúčastnila Pražského a bol to nesmierny zážitok pre mňa

    Reply

Leave a Reply