In CESTOVANIE

Santorini Tour Guide

Návšteva Santorini nebola vždy mojim snom. Stala sa ním až keď som objavila instagram a pomaly ma začali zaplavovať fotografie rozprávkových scenérií, pastelových domčekov a nádherných západov slnka. Výhľad na sopku Calderra z hotela Grace Santorini bol dlho mojim screensaverom. Ani sa mi nesvnívalo, že ho čoskoro navštívim a fotka mojich raňajok z tohto hotela bude repostovaná niekoľkokrát svetovými cestovateľskými insta-účtami.

Sny sa plnia, a Santorini je sen! Len pozor, možno nie úplne pre každého.
Moja prvá návšteva tohto ostrova sa konala v októbri 2017 a bol to maximálne spontánny trip. Moja kamoška Veronika, ktorú som naposledy videla v Šanghaji v roku 2010, ma zavolala na návštevu. Na Santorini žije už 10 rokov čiže sa dá povedať, že je prakticky “domáca”.

Hneď som sa zbalila. Bye bye! Viac mi netreba. 

Veronika je certifikovaný inštruktor jógy a jej manžel – Kostas je najvyhľadávanejší sprievodca na ostrove (www.santorini-private-guide.com) Obaja vlastnia hotel Caveland a majú dve deti. Popri tomto všetkom “zmenežovala” stráviť so mnou takmer nonstop celých 6 dní a nabila mi program tak, že som nestíhala sťahovať fotky z kariet. Prejsť nové miesto s “lokálnym” je najefektívnejši spôsob ako ho spoznať v čo najkratšom čase. Santorini bola láska naprvý pohľad a ja som hneď vedela, že budem o pár mesiacov späť!

Druhá návšteva Santorini bola už o niečo “bohatšia”. Spolu s Adamom, mojim kamošom a fotografom v jednom a jeho manželkou Kikou sme sa ešte na jar rozhodli, že tam pôjdeme. Obaja tiež blogujú – Adam o móde (www.adamrustman.com), Kika o jedle (www.thetolerantcook.com). Snažili sme sa preto nájsť pre nás všetkých také aktivity, ktoré by nás bavili a ktoré by boli zároveň prínosné pre naše blogy. V tomto nám maximálne pomohla Veronika, bez nej by sme boli absolútne stratení! Ale poďme pekne poporiadku.

Raňajky v butikovom hoteli Grace

SANTORINI je najnavštevovanejší Grécky ostrov. Od kedy fotky z tohto ostrova ovládli instagram a pinterest, každoročne sa návštevnosť tohto maličkého ostrova zvyšuje až do bodu, kedy je to neznesiteľné (august). Preto je veľmi dôležité, aby ste si cestu na Santorini dôsledne naplánovali a vedeli si ju dokonale užiť tak, ako my:

1. AKO SA DOSTAŤ NA SANTORINI

Väčina európskych miest ponúka priamy let na tento ostrov. Ten náš bol z Viedne, trval 2,5 a stál do 300 eur, lebo sme leteli v máji (a letenky bookovali v marci).  Od júna ide cena vyššie a v júli/auste viete za letenku zaplatiť kľudne aj 500 eur. Dá sa letieť aj cez Atény a odtiaľ si poprípade vziať trajekt, čo je lacnešie a výhodnejšie, ak chcete cestovať loďou po ostrovoch. Lístky kúpite napríklad na Let’s ferry.

2. UBYTOVANIE – BOOKING

Ubytovanie si vždy zabezpečujem sama buď cez airbnb.com alebo na booking.com. Na Santorini je potrebné booknúť ho minimálne 6 mesiacov dopredu alebo aj skôr. Tu neplatí, že nájdete “last minute” super ceny, tu nenájdete nič, haha! Dokonca aj 3-hviezdové hotely sú plné a vy tak môžete počkať do ďaľšieho roka. 

Najväčšiu chybu, ktorú sme pri plánovaní tejto dovolenky spravili bolo, že sme si booking ubytovania nechali na poslednú chvíľu. Náš cieľ bol stráviť 5 dni na pláži a 5 dní v nejakej ville v Oia, alebo niekde s krásnym (rozumej instafriendly) výhľadom. Podmienkou bol bazén, keže bol s nami aj 1,5 ročný Rustman Junior, aby sa s ním mala Kika kde zabaviť, keď budeme s Adamom loviť lokácie a fotiť. Čo sme ale nevedeli bolo, že tri mesiace pred odletom bude už úplne všetko obsadené a dokonca hrozilo, že budeme musieť behom 10 dní 4x meniť ubytovanie. Nakoniec sa nám po 4 dňoch hľadania podarilo nájsť vilu na pláži Perissa s 2 spáľňami na celých 5 dní, a druhú časť dovolenky sme boli vo Veronikinom hoteli Caveland (o ktorom bude zvlášť článok čoskoro). 

3. KDE BÝVAŤ

Toto záleží primárne od vašeho budgetu a od preferencíi.

Luxusná vila v  La Perla Villas v Oia (left) – nádherný a cenovo veľmi prístupný  hotel / hostel CAVELAND (right)

ROMANTIKA & VÝHĽAD NA SOPKU CALDERA

Ak to chcete mať ako z romantickej pohľadnice, chcete byť v Oia. To je to známe instagramové mestečko s pastelovými domčekmi, kde sú kaskádovito rozhádzané vilky a hotely vtesané do jaskýň. Každé ráno sa zobúdzate s top výhľadom, a líhate si s tým najkrajším západom slnka. Má to však jeden háčik. Pomedzi domčeky vedú chodníčky, kade sa cez deň premelú tisícky turistov. Je preto možné, že každý tak bude vedieť, akú šunku ste si dali na obed do sendviču a či máte radi mlieko do kávy. Nemáte takmer žiadne súkromie a to i napriek tomu, že za noc v Oia zaplatíte od 400 eur a viac.

VIacmenej rovnako drahou, ale už menej zaľudnenou lokáciou je mesto Imerovigli. Je rovnako kaskádovité s nádhernými hotelmi a domčekmi, no turistov je tu menej. Tu taktiež vidieť  na sopku a je tu väčši kľud. Nachádza sa tu aj môj obľubený dream Hotel Grace (screensaver!), kam ma Veronika zobrala na raňajky a nafotili sme tu sériu peckových fotiek v šatách od Ferka Mikloška. Podľa môjho názoru Sanotrini je dokonalé miesto na honeymoon a Imerovigli je presne to mesto, kde chcete so svojou polovičkou bývať. Sen.

VÝHĽAD NA SOPKU (PALEA KAMENI), SHOPPING & VEČERNÁ ZÁBAVA

Mesto Fira je hlavné mesto ostrova a nájdete tu shopping, veľa dobrých reštaurácií, večernú zábavu, krásne bary s výhľadom. Všetky autobusy tu končia a začinajú svoju cestu, čiže ak si nechcete prenajať auto alebo skúter na dopravu po ostrove (čo sa vysoko doporučuje), tak si booknite ubytovanie práve tu. Je možno o niečo lacnejšie, ale aj rušnejšie. My sme večer vonku nikdy neboli, takže neviem aká je úroveň klubov na ostrove. Ak je ale žúrovanie cieľom vašej dovolenky, tak potom radšej odporúčam ostrov Mykonos alebo susedný Ios.

PLÁŽ

Pre tých, ktorí túžia po pláži a chcú mať more na “dosah nohy”, je najideálnejšia Perissa beach, ktorá pozvolne prechádza do Perivolos beach. Voda je kryštáľovo čistá, piesok čierny a hrubší než ten klasický, čiže vám ho pri vetri nenafúka do očí. Pláž Perissa a Perivolos majá najlepšie beach bary na ostrove. Takmer každý z nich je instafriendly a ak neponúka fantastické jedlo, tak ponúka skvelé drinky. Určite nevynechajte bar 41 na drinks & skvelý burger, Popeye alebo Dixtia na fantastické seafood (dary mora) a Wet stories na cool set-up, skvelú atmošku a veľa fešákov 🙂 

Koná sa tu aj veľa “beach parties”, čo ocenia hlavne mladí ľudia. Ruka hore!

ON THE BUDGET

Santorini je všeobecne drahý ostrov a ak máte dosť limitovaný budget, odporúčam určite iný ostrov. Ak však predsa po tom túžite, tak najlepšou oblasťou kde bývať sú práve pláže Perissa a Kamari (no s výhľadom nerátajte a bude to aj zrejme ďalej od pláže), alebo mesto Karterados alebo Pyrgos. Nájdete tam prevažne lokálnych, ale je to o dosť lacnejšie. Nezabúdajte však, že sa budete musieť odtiaľ nejako dostať, čiže prirátajte dopravu.

4. ČO NA SANTORINI URČITE NEVYNECHAŤ

Aby ste toho videli čo najviac v najkratšom čase, oporúčam si najať sprievodcu, tobôž ak ste viacerí.

OIA – asi najfotografovanejsša dedinka na svete s pastelovými a bielymi domčekmi a modrými okenicami.  Rátajte s davmi ľudí, špeciálne azijatov. Oplatí sa to vidieť, no ideálne prísť tam o 6 ráno, kedy sú uličky takmer prázdne. Oia je síce mesto západu slnka a svetlo nie je také krásne ako večer, no za tie prázdne ulice to stojí. My sme sa tak s Adamom vybrali takto skoro len raz a naslepo sme hľadali lokácie. Niektoré boli parádne, no ostrov skrýva aj krajšie. Akurát keď skončíte s rannou prechádzkou, tak otvoria reštaurácie a vy si môžete dať síce predražené, ale parádne raňajky s výhľadom. Potom odporúčam zmeniť lokáciu, nakoľko je dosť pravedpodobné, že sa tu vylodí minimálne jedna z “cruise ships” a mesto zaplaví 3000 turistov. Len tak. Naraz. Západ slnka je tu absolútne magický, ale sú aj iné miesta, kde sa dá pozrieť bez toho, aby vás malý čiňanko nevytlačil z útesu (za mňa tie vo Fira boli úplná topka!)

Oia

OCHUTNÁVKA VÍNA (S VEČEROU) – áno, toto je moja druhá voľba na zozname 🙂 Santorini je známe svojimi vínami, no ak si chcete nejaké kúpiť aj do hotela, odporúčam ich kúpiť priamo vo vinárstvach. Nás Kostas a Veronika vzali hneď prvý deň do Venetsanos winery – odkiaľ bol výľad naozaj neskutočný. Boli sme tak unavení a hladní z cesty, že sme si to zabudli aj dobre odfotiť, no chuťové bunky a oči nezabudli. To sú presne tie zážitky, ktoré ostávajú celý život. 

Cena na osobu bola asi 25-30 Euro, čo je na takýto zážitok naozaj smiešna suma.

RED BEACH (ČERVENÁ PLÁŽ) – pláže na Santorini sú všetky niečim zaujímavé, no táto Red Beach je špeciálna. Tvorí ju čierny a červený vulkanický piesok a je to doslova raj na fotky. Pozor – nie je vhodná na kúpanie, kedže sa tu pozvoľne zo svahov zosúvajú kamene a červený piesok.

AKROTIRI – prehistorické mesto v ktorom voľakedy bývalo 30 000 ľudí. Miesto je 6000 rokov staré, spája sa s príbehom o stratenej Atlantíde a je označované za grécke Pompeje.

Akrotiri

OPEN AIR CINEMA (AMFITEÁTER) – najkrajšie kino pod holým nebom, aké ste kedy videli, to vám garantujem! Vystrihnuté ako z retro filmu, toto kino má nielen pohodlné sedačky, kde môžete jesť, piť a dokonca i fajčiť. Do baru si odskočíte kedy len chcete a keď vám je náhodou chladno, dajú vám deku. Hrajú len raz za večer (o 21.30) a je v vpodstate jedno čo, pretože už návšteva tohto miesta je zážitok sám o sebe. Treba tam byt však o hodinu skôr, aby sa vám ušli listky!

KURZ VARENIA GRÉCKEJ KUCHYNE – ak ste vždy túžili vedieť variť grécku kuchyňu, prihláste sa na hodiny varenia. Kika absolvovala dva jednodňové kurzy a zhodnotila to veľmi pozitívne a to nielen preto, že prišla s jedným promile v krvi, haha. Svoj výtvor si aj následne zjete a ešte k tomu koštujete aj lokálne víno.

Cena takéhoto kurzu sa pohybuje od 80 Euro a odporúčam Petra Kouzina v Megaloxori (www.petrakouzina.com)

Kristina – www.thetolerantcook.com at a cooking class at Perta Kouzina cooking school (www.petrakouzina.com)

VLYCHADA je cierna pláž s bielymi pieskovými útesmi. Kúsok odtiaľ je EROS BEACH, kde sa určite oplati stráviť celý deň. Majú tu dobrú reštiku s ešte lepšou vínnou kartou. Bar je veľmi príjemný a nie priliš “grécky”, koná sa tu (ževraj) veľa svadieb. Je to jedna z najpokojnejších pláží na ostrove a je aj dosť “instafriedly”. Za lehátko si síce zaplatíte aspoň 15 eur, no oplatí sa. Ideálne na prečítanie ďaľšieho dielu romantickej trilógie!

Eros beach

JÓGA – ak ste z tých, komu by na dovolenke šport chýbal, môžete si ísť zabehať po promenáde (ako ja), alebo ísť si zacvičiť jógu (tiež ako ja). Veronika vedie verejné hodiny jógy v jej hoteli Caveland v utorky a štvrtky (viac info TU) a ak jógu naozaj milujete, môžete sa dokonca prihlásiť k nej na yoga retreat. Domov sa vrátite ako nový človek. NAMASTE!
Follownite Veroniku na jej instagrame, kde denne prispieva nielen fotkami, ale aje videami a tak isto novými infoškami o jej joga retreats.

Veronika runs her private classes all over the island, but also has public classed at her hotel Caveland.

5. AKO SA POHYBOVAŤ PO OSTROVE 

Čo určite odporúčam, je prenajať si auto, alebo skúter. Populárne sú aj trojkolky. My sme si prenajali auto na celých 10 dní. Zohnala nám ho Veronika zo Santo Moto a stálo cca 35 Euro na deň. Iná varianta je bývať vo Fira, tam sa viete pohybovať pešo, no je tam dosť rušno.

6. KDE A ČO JESŤ NA SANTORINI

ELIS restaurant with amazing seafood and a dreamy view (right) – my favourite!
BAR 41 – the best burgers and perfect beach set up on Kamari beach

Toto by mohla byť  kapitola na tri strany, no uvediem vám tu len naozaj TOP tipy:

Ouzerie, Elis a Argo vo Fira sú must-go

Psaraki je fantastická reštaurácia s morskými plodmi vo Vlychada

Kantouni známa pre svoju typickú grécku atmosféru v Pyrgose

Metaxi v Exo Gonia

7. KDE SI POZRIEŤ ZÁPAD SLNKA

Buddha Bar (vľavo) – Akrotiri Lighthouse (vpravo)

Západy slnka na Santorini sú kapitola sama o sebe. Sú to tie najkrašie západy, aké som kedy videla, bez výnimky!!! Pozrieť si ich môžete hoci aj z ulice. Je tu úplne bežné len tak si sadnúť na múrik, a počkať. 

OIA je samozrejme najznámejšia, no pokiaľ nemáte rezerváciu v nejakej super reštike a nechcete sa tlačiť s ďaľšími 1000 ľuďmi, tak na to radšej zabudnite. 

FIRA – tu je to o niečo lepšie, menej ľudí, viac miesta. Ak máte štastie, nájdete prázdny múrik a romantika v súkromí je na svete. Odporúčam ísť určite do baru PK Cocktail bar, servírujú dokonalé mimózy – čo zážitok ešte znásobí, alebo do Franco’s, ktorý je najstarším barom v meste. Iná možnosť je ísť do reštaurácii ako Argo, Idol alebo Naussa.

BUDDHA BAR v Imerovigli je ultimátne miesto na západ slnka. Stôl s výhľadom pri kraji síce stojí 150 eur, no ak sa široko usmievate a hádžete lokňami ako ja, dajú vám ho aj za menej, haha. Natrafili sme tam akurát na týždeň japonskej kuchyne, kde nám protekčne priamo šefkuchár dal ochutnávku ich nového japonského menu, ktoré sa spúsťalo do obehu až na ďaľši deň. Objednala som nám teda predražené víno (ktoré bolo teda nič moc) len aby sme si tam mohli spraviť epickú fotku – a oplatilo sa. Podnik trošku potrebuje ešte popracovať na servise, ale na to sme my v Bratislave už zviknutí, že áno! 

Daľším skvelým spotom je aj Santo Wines.

8. KEDY ÍSŤ

November – Február – slabá sezóna, väčšina obchodov a reštaurácií je zatvorených a je aj dosť zima.
Marec – ostrov sa prebúdza a hotely a reštaurácie začinajú otvárať
Apríl – sezóna začala, no ešte nie je vplnom prúde. Koná sa grécka Velká noc, čo je pre domácich veľká udalosť a veľa grékov navštívi tento ostrov práve v tomto mesiaci.
Máj – Jún – začiatok hlavnej sezóny
Juĺ – August – HLAVNÁ SEZÓNA, všade milión turistov, nedá sa nikde najesť, zaparkovať a všetko je extrémne predražené
September – stále high sezóna, no menej turistov
Október – sezóna spomaľuje, no stále sa dá ako-tak kúpať. Večery sú chladné, no západy slnka rovnako krásne.

9. POČASIE

Najlepši čas na návštevu Santorini je máj-jún alebo september-október. Jednak kvôli obsadenosti a jednak kvôli počasiu – nie je také horko. Niekedy však fúka dosť silný vietor a dokonca sa stane, že ostrov pokryje saharský piesok a všetko je oranžové, ako tomu bolo pred pár mesiacmi. Vždy si berte aspoň jednu šatku, určite sa zíde.

10. BABYFRIENDLY? HAHA.

Santorini určite nie je ostrov, kam idete s malým dieťaťom a kočíkom. Nie je to samozrejme nemožné, my sme to zvládli (resp. Kika), no je s tým dosť starostí. S kočíkom neviete takmer nikam ísť a dieťa musíte všade nosiť. Výnimkou je to, keď celý pobyt strávite pri pláži, tam sa to dá, no ak máte celý čas sedieť len na piesku, na dovolenku s bábatkom je podľa mňa dosť iných, lepších lokalít. Celkovo je na ostrove veľa dosť nebezpečných schodov, útesov a nechránených krajov, čiže ak vaše dieťa nemá aspoň osem rokov, na Santorini radšej zabudnite.

Santorini je ostrov pre snílkov a romantické duše. Dá sa tam nájsť pokoj, ukojiť vizuálne a chuťové vnemy. Je to jedna z najfotogenickejších lokalít sveta a to bol jeden z hlavných dôvodov, prečo sme sa na ostrov vybrali. Má aj svoje čaro, no nie každý ho objaví. Na krásnych fotkách totiž nevidíte tie závaly turistov, ktoré vás tam čakajú a ak neviete kam ísť v ktorú hodinu, vie vam to dovolenku dosť aj zničiť. Nám to celé naplánovala a zachránila Veronika a len vďaka nej bola táto naša “pracovná dovolenka” presne podľa našich predstáv. 

Tak čo, máte už zbalené?

Love,


Photos by Jana Tomas, Adam Suchanek, Kristina Suchankova & Veronika Karacova

Viac informácii o Santorini nájdete na Kostasovej stránke TU.

Share Tweet Pin It +1

Jana

Stylist, blogger, traveller, content creator.

Predošlý príspevokVeci, Bez Ktorých Nikdy Necestujem
Ďalší príspevokDo Plaviek!

2 komentáre

 1. Eva Oravcová
  5 rokov ago

  Jani, dakujem za skvely článok, v Máji balím kufre, pobyt je už lkúpený síce na opacnej strane v Kamari ale verim ze aj tak si to uzijeme.
  Eva

  Reply
  1. Jana
   5 rokov ago

   Dakujem Evi, jasne ze si to užijete! Sanotorini je malý ostrov, čiže si viete spraviť trips kamkoľvek 🙂

   Reply

Leave a Reply