jean-on-jean-janatini-jana-tomas-novesta-2

BOYFRIEND’S CLOSET – MARBLE JEAN SHIRT

jean-on-jean-janatini-jana-tomas-novesta-6

 

“Mám v skrini priveľa šiat!” – to ešte žiadna žena nepovedala.
Dosť často siaham do mužskej sekcie, o to viac s momentálnym hitom “oversized” trendu. Pánske košele sú súčasťou môjho šatníka už roky či už z dôvodu občasného maskovania “kilečiek”, alebo len tak z dôvodu pohodlia ich voľného strihu. Milujem na nich početné možnosti stajlovania ako aj to, že vytvoria pekný kontrast s dolnou polovicou tela oblečenou v džínsoch s užším strihom (aj keď tieto vyzerajú široké, ledva ich zapnem!) 
Mojou ďaľšou obsesiou je kombinácia púdrovo ružovej s modrou. Toto combo je pre mňa absolútne dokonalé a jemná ružová zjemní pánsky element v outfite.
Tieto dve farby uvidíte veru v najbližšej sezóne u mňa ešte veľakrát – to vás varujem vopred! ;)

Majte krásny týždeň lásky!

Love, Jana xx


 

“I have enough clothes in my closet!” – said no woman ever.
I often reach to man’s department – especially with this trend of oversized everything. Men’s shirts have been in my closet forever (whether for the sake of hiding a pound or two or just for the comfort of the loose fit). I love them for their diversity of styling and also for being able to accentuate other parts of the body by wearing tighter fit on the other part of the outfit.
Also – blue and powder pink combo is another obsession of mine. Not only these two colors look absolutely splendid together but the pinkish shade makes the men’s element of the outfit so much softer. You will be seeing a ton of new combos of this kind this next coming season, get ready! ;)

Have an amazing week loves, 

Jana xx

jean-on-jean-janatini-jana-tomas-novesta-4 jean-on-jean-janatini-jana-tomas-novesta-5 jean-on-jean-janatini-jana-tomas-novesta-3 jean-on-jean-janatini-jana-tomas-novesta-2 jean-on-jean-janatini-jana-tomas-novesta-1

 

shirt – WEEKDAY
jeans- ZARA
T-shirt – H&M
sneakers – NOVESTA MARATHON (buy HERE)

PHOTO by JOZEF KROVINA

One thought on “BOYFRIEND’S CLOSET – MARBLE JEAN SHIRT

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>