In FASHION, INSPIRATION

MY STYLING WORK ~ NEHERA SS2015 FOR PRECONIE MAGAZINE

nehera-magazine-editorial-styling-by-jana-tomas-7

Počuli ste už o značke NEHERA? Módna značka založená ešte za čias bývalého Československa slávi svoj veľkoleppý návrat a ja som mala možnosť pracovať s touto kolekciou pri fotení módneho editoriálu pre magazín Prečo nie. Čisté línie a experimentálne strihy podľa mňa slovenským ženám nič nepovedia (čo ani nie je ich zámer) ale za to vo svete sú veľmi žiadané.


 

Have you heard of NEHERA? If not yet, then you will soon. A fashion brand founded in a former Czechoslovakia celebrates it’s comeback and I had a chance to work with their collection at the fashion editorial shoot for Preconie magazine. Clean lines and experimental cuts might not be the right cup of coffee for Slovakian women (it’s not their intention to be anyway), however they are very much sought for abroad. Another label with a strong story coming from this small land. Well done!

nehera-magazine-editorial-styling-by-jana-tomasnehera-ss2015-styling-by-jana-tomas-3 nehera-magazine-editorial-styling-by-jana-tomas-2nehera-magazine-editorial-styling-by-jana-tomas-4 nehera-magazine-editorial-styling-by-jana-tomas-5 nehera-magazine-editorial-styling-by-jana-tomas-7

Photo – Adam Suchanek
Styling – Jana Tomas
MakeUp/Hair – Aneta Nyariova
Model – Niki / Mmanagement

~ BACKSTAGE ~

janatini-backstage-1 janatini-backstage-2 janatini-backstage-3 janatini-backstage-4 janatini-backstage-5

Share Tweet Pin It +1

Jana

Stylist, blogger, traveller, content creator.

You may also like

My 2020 Story a.k.a. My Plans For This Year

Posted on February 3, 2020

TRENDS SS15 ~ THAT 1970’S SHOW

Posted on March 29, 2015

Previous PostTRENCIN ~ SLOVAKIA
Next PostSPRING SET

No Comments

Leave a Reply