In OUTFITS

peachy coat

orange-coat-jana-tomas-janatini-1
It was love at first sight. I found it in a small boutique in Shanghai almost a decade ago .. it was just hanging there, waiting, the last peace – in my size ! <3 We don’t see eachother every day, but when we do, it’s very special. It has a well-earned place in my closet and therefore I decided to feature my peachy love, my Marc Jacobs coat on my blog although it’s not new. Because it’s such a statement peace by itself, it’s best to combine it with something simple -for a daytime look with a simple blouse, jeans and a tote and for the evening with a simple dress , clutch and pumps or stilettos … what would YOU wear it with ?

Bola to láska na prvý pohľad. Našla som ho v malom butiku v Šanghaji pred takmer desiatimi rokmi … len tam visel, posledný kus, v mojej veľkosti!  <3 Nevidíme sa často ale keď už hej, tak to stojí za to. Má zaslúžené miesto v mojej skrini a preto som sa rozhodla dať moju broskyňovú lásku, môj Marc Jacobs kabátik do novoročného postu na mojom blogu, aj keď nie je nový. Keďže je sám o sebe dost výrazný, na deň ho kombinujem s  blúzkou, riflami a veľkou kabelkou a na večer jednoduché šaty, štekle a “psaníčko” .. s čím by ste si ho obliekli VY ? 

orange-coat-jana-tomas-janatini-4orange-coat-jana-tomas-janatini-2orange-coat-jana-tomas-janatini-5orange-coat-jana-tomas-janatini-6orange-coat-jana-tomas-janatini-3orange-coat-jana-tomas-janatini-7

coat/kabát – Marc Jacobs
blouse/blúzka – 7camicie
jeans/rifle – Coton
tote bag/kabelka – Prada
boots/čižmy – Zara
watch/hodinky – Michael Kors
bracelets/náramky – Donna Rosi

photos: Ivana Krajcovicova

Share Tweet Pin It +1

Jana

Stylist, blogger, traveller, content creator.

You may also like

Vienna time

Posted on November 30, 2014

Flare Jeans

Posted on February 24, 2016

Orange Challenge

Posted on February 26, 2017

Previous PostNEW YEAR'S EVE outfit inspiration
Next Posthits from the streets ~ men!

2 Comments

 1. leo capispisan
  7 years ago

  Rock it Jana!

  Reply
 2. Ľuda
  7 years ago

  Tento kabátik by som si najskôr nikdy neobliekla (sorry :D) ale jeho nenápadný postoj: mám “peachy” ma baví 😀

  Reply

Leave a Reply